Monthly Archiv: December, 2010

FNM Results 12/17/10

The winner of last night tournament was Brendan O’Donnell posted below is the winning deck list.

# In Deck                                                       Card Name

3                                                                     Gideon Jura
2                                                                     Elspeth Tirel
4                                                                     Spreading Seas
3                                                                     Condemn
4                                                                     Preordain
2                                                                     Journey to Nowhere
4                                                                     Mana Leak
2                                                                     Stoic Rebuttal
3                                                                     Day of Judgment
4                                                                     Jace the Mindsculptor
4                                                                     Squadron Hawk
3                                                                     Seachrome Coast
4                                                                     Celestral Collonade
4                                                                     Glacial Fortress
1                                                                     Halimar Depths
1                                                                     Misty Rainforest
1                                                                     Scalding Tarn
3                                                                     Tectonic Edge
1                                                                     Marsh Flats
4                                                                     Plains
3                                                                     Island

Side Board:

2                                                                     Jace Beleren
2                                                                     Negate
2                                                                     Spell Pierce
2                                                                     Lumrnowch Ascension
1                                                                     Kor Santcifier
3                                                                     Flashfreeze
1                                                                     Day of Judgment
2                                                                     Journey to Nowhere

In second place is Scott Rivit posted below is the decklist

# In Deck                                                       Card Name
4                                                                     Grasp of Darkness
2                                                                     Searing Blaze
4                                                                     Arc Trail
2                                                                     Moriolc Replica
4                                                                     Kiln Fiend
4                                                                     Perilous Myr
4                                                                     Goblin Guide
4                                                                     Burst Lightning
2                                                                     Inferno Titan
2                                                                     Staggershock
4                                                                     Lightning Bolt
4                                                                     Sign In Blood
6                                                                     Swamp
7                                                                     Mountain
4                                                                     Dragonskull Summit
1                                                                     Lavaclaw Reaches
2                                                                     Blackcleave Cliffs

Side Board:
3                                                                     Memorcide
2                                                                     ?
4                                                                     Doom Blade
2                                                                     Manic Vandal
2                                                                     Dark Tutelage
2                                                                     Goblin Ruinblaster

And in third place was Jack Champagne posted below is his deck

# In Deck                                                       Card Name
4                                                                     Pulse Tracker
4                                                                     Vampire Lacerator
4                                                                     Viscera Seer
4                                                                     Bloodghast
4                                                                     Kalistria Highborn
4                                                                     Gatekeeper of Malakir
3                                                                     Dark Tutelage
2                                                                     Arc Trail
4                                                                     Lightning Bolt
2                                                                     Mark of Mutiny
2                                                                     Doom Blade
6                                                                     Swamp
3                                                                     Verdant Catacombs
3                                                                     Marsh Flats
3                                                                     Lavaclaw Reaches
4                                                                     Dragonskull Summit
4                                                                     Blackcleave Cliffs

Magic results for 12/1/10

The winners of Wednesday’s draft was Adam Burr-Mecum!

# in Deck:                   Card Name:
1                                 Kemba Skyguard
1                                 Soliton
3                                 Stoic Rebuttal
1                                 Ghalma’s Warden
1                                 Arrest
1                                 Aurioh Sunchaser
1                                 Scrapdriver Serpent
2                                 Silver Myr
2                                 Giant Hawk
1                                 Memnile
1                                 Golem Artisan
1                                 Neuroh Invisimanner
1                                 Bonds of Buuchsolver
1                                 GlimmerPoint Stag
1                                 Copper Myr
1                                 Myr Smith
1                                 Rust Tick
1                                 Perilous Myr
1                                 Revoke Existence
9                                 Plains
8                                 Island

Magic results for 11/26/10

Sorry for the delay guys we have been experiancing technical issues which have now been resolved so here are the results for the tournament that took place 11/26/10

In first place was Brendan O’Donnell

# in Deck:                   Card Name:
2                                 Mimic Vat
2                                 Sun Titan
2                                 Baneslayer Angel
2                                 Gideon Jura
4                                 Jace the Mind Sculptor
4                                 Condemn
2                                 Journey to Nowhere
3                                 Day of Judgment
2                                 Ratchet Bomb
4                                 Mana Leak
3                                 Preordain
3                                 Wall of Omens
2                                 Starc Rebuttal
1                                 Marsh Flats
1                                 Scalding Tarn
1                                 Halimar Depths
4                                 Celestrial Colonnade
4                                 Glacial Fortress
3                                 Tectonic Edge
6                                 Plains
5                                 Island

In second place was Bryan Hook

# in Deck:                   Card Name:
4                                  Highborn
4                                  Bloodghast
4                                  Lacerator
4                                  Puke Tracker
4                                  Captivating Vampire
4                                  Vesera Seer
4                                  Gatekeeper
3                                  Hexmage
4                                  Doomblade
2                                  Dark Tutelage
15                                Swamps
4                                  Verdent Catacombs
4                                  Marshflats

And in third place was Dave Melvin.

# in Deck:                   Card Name:
4                                 Necropede
4                                 Distortion Strike
4                                 Vines of the Vastwood
4                                 Cystbearer
4                                 Blight Mamba
4                                 Livewire Lash
4                                 Ichorclaw Myr
3                                 Prey’s Vengance
3                                 Birds of Paradise
2                                 Carrion Call
2                                 Giant Growth
2                                 Verdent Catacomb
4                                 Misty Rainforest
4                                 Island
12                               Forest